Dzień Flagi w naszej szkole

5 maja w naszej szkole odbył się apel upamiętniający Dzień Flagi, który w Polsce jest obchodzony 2. Maja. Uczniowie Zespołu Szkól w Węglówce uczcili również 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja.
Dzień Flagi przypada na pamiątkę wydarzenia, kiedy 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessäuleoraz na Reichstagu w Berlinie. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

 

Powszechnie przyjmuje się również, że Konstytucja 3 Maja uchwalona w 1791r. była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
Aby uczcić te wydarzenia uczniowie naszej szkoły przedstawili program artystyczny, który miał przypomnieć i uświadomić nam, jak ważne jest poszanowanie symboli narodowych, a szczególnie flagi państwowej, która powinna zajmować naczelne miejsce w urzędach, szkołach i miejscach użyteczności publicznej. Uczniowie oddziału przedszkolnego przygotowali na ten temat wiersze. Następnie reprezentanci klasy piątej i szóstej Szkoły Podstawowej przedstawili inscenizację, która w obrazowy sposób ukazała historyczną stronę rozbiorów Polski. Wagę tego wydarzenia w historii Polski i Europy podkreślili uczniowie klasy pierwszej Gimnazjum w kilku pieśni ach patriotycznych.