XVI Sejmik Ekologiczny w Węglówce

O zdrowie trzeba dbać od najmłodszych lat. Uczniowie Zespołu Szkół w Węglówce wiedzą o tym bardzo dobrze i jeszcze uczą innych podczas sejmików ekologicznych.
W tym roku już po raz szesnasty organizatorzy Wójt Gminy Korczyna Jan Zych oraz Zespół Szkół w Węglówce na czele z dyrektorem szkoły Ewą Rygiel zaprosili uczniów na kolejną edycję sejmiku dziecięcego. Tematem obrad dzieci i młodzieży było zdrowe odżywianie ujęte w haśle Zdrowo jemy, dobrze się czujemy.
Swoją obecnością uświetnili uroczystość Wicestarosta Powiatu Krośnieńskiego Adolf Kasprzyk i radny Powiatu Krośnieńskiego Marian Pelczar, a ze strony władz gminy Korczyna przybyła pani sekretarz Elżbieta Rak.

Spośród radnych byli obecni Jolanta Urbanek, Zbigniew Prajsnar, Adam Paradysz, Tadeusz Wojnar oraz Hubert Wierdak. Placówki oświatowe reprezentowali dyrektorzy szkół oraz przedszkola z gminy Korczyna. Na sejmiku byli również Teresa Niziołek z Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Krośnie, Ignacy Bielecki z Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych oraz Gabriel Zajdel ze Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód. Przybyli też Leśniczy Leśnictwa Węglówka Piotr Żywiec, kierownik Kopalni w Węglówce Wiesław Szydło oraz przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Zofia Zielińska.
Najliczniejszą grupę stanowili jednak uczniowie, którzy pod opieką nauczycieli mogli wziąć udział w tym wydarzeniu.
Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia, które zostało przygotowane na podstawie scenariusza opracowanego przez Jolantę Kukulską oraz Agnieszkę Mikę z oprawą muzyczną Romana Pyzi. Uczniowie byli świadkami historii, w której dzieci cały czas były wystawiane na pokusy reprezentowane przez diabła dotyczące niezdrowego trybu życia oraz anioła, który pomagał im wrócić na drogę zdrowego odżywiania i stylu życia. W trakcie występu uczniowie zaprezentowali również swoje umiejętności taneczne i gimnastyczne. W kolejnym etapie sejmiku uczniowie pracowali w grupach w oddzielnych salach i przygotowywali Najsmaczniejszą i najzdrowszą kanapkę w ramach konkursu. W czasie ich pracy zaproszeni goście tradycyjnie posadzili drzewko. Następnie przedstawiciele każdej szkoły prezentowali przygotowane Zdrowe kanapki, uczniowie omawiali produkty oraz zawarte w nich wartości odżywcze. Komisja konkursowa pod przewodnictwem pani Jolanty Urbanek - przewodniczącej Rady Rodziców w Węglówce wyłoniła zwycięzców i wręczono nagrody za Najzdrowszą kanapkę. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół
w Wysokiej Strzyżowskiej oraz Zespołu Szkół w Węglówce. Na drugim miejscu uplasowały się Szkoła Podstawowa w Krasnej i Zespół Szkół w Korczynie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy.
Po części artystycznej i konkursowej zaproszeni goście udali się na poczęstunek przygotowany ze zdrowych i ekologicznych produktów, degustację soków z jabłek, marchewki, gruszek i miodów z pasieki Zbigniewa Prajsnara. Wszyscy uczestnicy sejmiku mieli okazję przypomnieć sobie, że zdrowe odżywianie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.