Z prawami dziecka- pacjenta za pan brat!

Czy tylko dorośli pacjenci mają swoje prawa? Jakie prawa ma dziecko-pacjent, a jakie jego rodzice? Co wolno, a czego nie można robić w szpitalu? Odpowiedzi na te i inne pytania mogli poznać uczniowie Szkoły Podstawowej w Węglówce w trakcie spotkania z Rzecznikiem Praw Pacjenta p. Beatą Oleniacz. Zajęcia te obyły się 8 listopada br. w dwóch grupach: klasy 1-3 oraz klasy 4-6.

Uczniowie poprzez rozmowę i zabawę (m. in. układanie puzzli, quizy) oraz na podstawie otrzymanych Kart Praw Dziecka- Pacjenta dowiedzieli się, że dziecko, które korzysta z świadczeń zdrowotnych ma prawo m.in. do poszanowania intymności, informacji o swoim stanie zdrowia, obecności osoby bliskiej, nauki podczas leczenia w szpitalu i sanatorium. Pani Rzecznik uświadomiła również dzieciom, że zawsze mogą, a nawet powinni prosić o pomoc i mają do tego prawo.

Uczniowie poprzez rozmowę i zabawę (m. in. układanie puzzli, quizy) oraz na podstawie otrzymanych Kart Praw Dziecka- Pacjenta dowiedzieli się, że dziecko, które korzysta z świadczeń zdrowotnych ma prawo m.in. do poszanowania intymności, informacji o swoim stanie zdrowia, obecności osoby bliskiej, nauki podczas leczenia w szpitalu i sanatorium. Pani Rzecznik uświadomiła również dzieciom, że zawsze mogą, a nawet powinni prosić o pomoc i mają do tego prawo. Uczniowie zarówno ci młodsi, jak i starsi byli bardzo zangażowani. Aktywnie uczestniczyli w grach edukacyjnych i chętnie odpowiadali na pytania. Wykazali się też sporą wiedzą własną co podkreślała pani ekspert.
Na zakończenie uczestnicy zajęć dostali upominki: kolorowe ołówki, worki sportowe i książki Grzegorza Kasdepki „Kuba i Buba w szpitalu czyli o prawach dziecka- pacjenta niemal wszystko!" . Rownież szkolna biblioteka wzbogaciła się o ww. pozycje czytelnicze a także audiobooki, które nauczyciele będą mogli wykorzystać do przeprowadzenia lekcji wychowawczych.
Dzięki atrakcyjnej formie lekcji przyswajanie tak przydatnej w życiu wiedzy było ciekawą przygodą
a każdy z uczniów jest już ekspertem w dziedzinie praw pacjenta- dziecka i ewentualna wizyta w szpitalu nie będzie już taka straszna.