Mikołajkowy Dzień w Zespole Szkół w Węglówce

Na dzień szóstego grudnia dzieci na całym świecie czekają z utęsknieniem ?obchodzimy wówczas mikołajki. To zeświecczona nazwa dnia Świętego Mikołaja, obchodzona na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry. Zwyczaj wymieniania się drobnymi prezentami na dobre zadomowił się też w wielu szkołach i przedszkolach. Dzieci losują ?swego Mikołaja?, bądź ?swoją Mikołajkę?, aby w tym szczególnym dniu oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, obdarowywać się wzajemnie niewielkimi upominkami.

Nieco inaczej niż zwykle do mikołajkowej zabawy dołączyli w bieżącym roku uczniowie Zespołu Szkół w Węglówce. Dzieci i młodzież gimnazjalna wyróżniła ten dzień innym niż zazwyczaj ubiorem. Niemal wszyscy oczekiwali Mikołaja w czerwonych strojach i mikołajkowych czapkach. Mikołaj przybył wraz ze swoją świtą (aniołowie i diabeł), ale nie pojawił się od razu wśród dzieci. Najpierw uczniowie musieli udowodnić, że ich wiedza na temat Świętego jest wystarczająca. Kiedy udało się przejść pomyślnie przez tę próbę Mikołaj dołączył do społeczności szkolnej, ale nie chciał rozstać się szybko z zapakowanymi w worki podarkami. W pierwszej kolejności obdarował rózgami ?najgrzeczniejszych? uczniów. Następnie każda klasa musiała ?wykupić? przeznaczone dla niej upominki, odpowiadając na kilka pytań i wykonując wylosowane zadanie. Uczniowie musieli m.in. zapakować w określonym czasie przygotowane prezenty, trafić upominkami do worka, przebrać się w strój Mikołaja czy odbijać między sobą balonik tak, aby przez pewien czas nie spadł on na ziemię. Kiedy wszystkie oddziały otrzymały swoje worki z prezentami, uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, gdzie nastąpił dalszy ciąg zabawy i wszystkie upominki trafiły do właściwych osób.
Zabawa nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania rodziców, którzy musieli wspomóc wszystkich ?Mikołajów i Mikołajki? finansowo, a w młodszych klasach pomóc Mikołajowi przy zakupie podarków. Rodzicom i Mikołajowi dziękujemy i mamy nadzieję, że również w przyszłym roku sanie Mikołaja zaparkują na dachu naszej szkoły.