Lekcja patriotyzmu w ZS w Węglówce

W tym roku obchodzimy 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego, największego i najdłużej trwającego zrywu narodowowyzwoleńczego XIX wieku. Dla uczczenia tego wydarzenia 23 stycznia br. delegacja młodzieży naszej szkoły udała się na miejscowy cmentarz, gdzie pochowany jest jeden z przywódców powstania Ignacy Kurkowski. Uczniowie złożyli na jego grobie wieniec, zapalili znicze i odśpiewali ?Rotę" Marii Konopnickiej.

 

 

Dopełnieniem obchodów tej ważnej rocznicy w naszej szkole była uroczysta akademia, która odbyła się 30 stycznia br. z udziałem całej społeczności szkolnej. Uczniowie zapoznali z historią Polski z lat 1863- 1864, przedstawili pieśni powstańcze i poezję patriotyczną, a także fragmenty utworu ?Gloria victis" Elizy Orzeszkowej. Wszyscy mieli również okazję do zapoznania się z dziełami malarskimi nawiązującymi do powstania, gdyż przedstawienie połączone było z prezentacją multimedialną. Uroczystość była z pewnością ważną lekcją historii i patriotyzmu dla uczniów naszej szkoły.