Grupa artystyczna „Rekonstrukto"

Grupa artystyczna „Rekonstrukto" odwiedziła naszą szkołę 17 stycznia z pokazem historycznym „Ku Niepodległej". Uczniowie mieli okazję obejrzeć jak wyglądała droga Polaków do odzyskania niepodległości na przestrzeni wieków od XVIII do XX. Wzięli udział w żywej lekcji historii i zapoznali się z sylwetkami wybitnych Polaków, którzy mieli znaczący udział w przemianach politycznych w Polsce zmierzających do odzyskania niepodległości: Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego.

 

Czytaj więcej...

WARSZTATY ZDOBBIENIA PIERNIKÓW W MUZEUM KULTURY SZLACHECKIEJ W KOPYTOWEJ

20 12 2018 uczniowie klas V – III gimnazjum pod opieką p. Magdaleny Chabelskiej i p. Marzeny Sajdak wybrali się pełni entuzjazmu i radości na warsztaty piernika. Najpierw poznaliśmy Muzeum Kultury Szlacheckiej, Pan przewodnik opowiadał nam o tym jak wyglądał typowy dom szlachecki i co się w nim znajdowało i jak żyło się w nim ówczesnym mieszkańcom, potem zabrano nas do starej piwnicy w której poznaliśmy historię piernika i uczyliśmy się jak go przygotować, aby ładnie wyglądał na choince. Nasz powrót do szkoły nie wyglądał banalnie, gdyż zawierał mnóstwo atrakcji i przygód, pomimo pogody i przeciwności losu dotarliśmy zdrowi i cali do ciepłych domów, myślę, że ta przygoda piernikowa zostanie zapamiętana po wsze czasy.... 

Czytaj więcej...

Spotkanie opłatkowe w naszej szkole

Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym...

Jan Paweł II

W piątek 21 grudnia przeżywaliśmy w naszej szkole spotkanie opłatkowe. Spotkaliśmy się już po raz ostatni w starym roku, aby zakończyć go serdecznie w gronie przyjaciół i znajomych. Zaczęliśmy od obejrzenia przedstawienia jasełkowego przygotowane go przez uczniów, później śpiewaliśmy kolędy i dzieliliśmy się opłatkiem składając sobie życzenia. Każda klasa pięknie przygotowała swój stół wigilijny, a dzięki zaangażowaniu rodziców aż uginały się one od potraw. Był to bardzo potrzebny czas wyciszenia i duchowego przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Cieszymy się, że mogliśmy go spędzić razem.

 

Dzień Języków Obcych 2018

"Those who know nothing of foreign languages know nothing of their own." – Johann Wolfgang von Goethe
(„Ci, którzy nie mają pojęcia o języku obcym nic nie wiedzą o własnym.")


W piątek 7 grudnia grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w kolejnej już piątej edycji Dnia Języków Obcych w „Szczepaniku". Mieliśmy możliwość skorzystania z wielu atrakcji zorganizowanych przez tę szkołę. Uczniowie mogli zapoznać się z kulturą w różnych krajach, gdzie mieszkańcy posługują się językiem angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim oraz hiszpańskim. Była nawet grupa gdzie posługiwano się łaciną. Zajęcia odbywały się w zespołach, do których każdy mógł dołączyć. Wybór był wielki. Można było wziąć udział w konkursach, quizach, grach i warsztatach lub obejrzeć prezentacje multimedialne.
Szkołę odwiedzili także studenci z PWSZ i ich zagraniczni koledzy, którzy w ramach programu Erasmus przebywali w Polsce. Przyjechali z Włoch, Hiszpanii, Turcji, a nawet dalekich Chin. Na pewno każdy znalazł tam dla siebie coś interesującego, poznał kolegów i koleżanki z innych szkół oraz przekonał się jak świat staje otworem dzięki znajomości języków obcych.

Mikołajki za nami

Lalkę, konsolę, narty, klocki, słodycze...! Ile dzieci, tyle marzeń. Wszystkie możliwe do spełnienia pod jednym warunkiem... Ów kosz prezentów – niespodzianek – musi przynieść niezwykle ważny „Gość" – św. Mikołaj! Uczniowie naszej szkoły – jak co roku – czekali i gorąco wierzyli, że chociaż czeka Go wiele pracy, to do nich zaglądnie.
Tak też się stało. 6 grudnia do naszej szkoły przybył Mikołaj. Najpierw odwiedził przedszkolaków i klasy 0 – 3. Najmłodszym przeczytał książeczkę wpisując się w akcję „Mikołaj czyta dzieciom". Następnie ze starszymi uczniami bawił się podczas rozwiązywania zadań przygotowanych przez przybyłe z nim anioły. Każda klasa musiała wygrać jedną z konkurencji, aby od Mikołaja otrzymać wór z prezentami. Nie zabrakło również rózg, których nie skąpił znajdujący się w świcie św. Mikołaja diabełek.
Po zabawach wróciliśmy do zajęć. Każdy, nawet najmniejszy element mikołajkowego stroju zapewniał „bezpieczeństwo" na lekcjach. Zero pytania! Prezenty! Któż takiego dnia nie uznałby za udany.