"Wolna i Niepodległa" - obchody stulecia niepodległości w Węglówce

11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości, jedno z najważniejszych świąt państwowych. W tym roku obchodzimy szczególną rocznicę. 100 lat temu 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała suwerenność. To szczególne święto Szkoła Podstawowa w Węglówce uczciła podejmując szereg inicjatyw upamiętniających wszystkich bohaterów, dzięki którym mamy dziś wolną i niepodległą Ojczyznę. 30 października, jak co roku młodzież gimnazjalna sprzątała grób powstańca styczniowego Ignacego Kurkowskiego, złożyła przed pomnikiem wieniec oraz zapaliła znicze.
W dniach od 31 października do 16 listopada prezentowaliśmy wystawę zatytułowaną „1918-2018 STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI". Przedstawiała ona trudną drogę Polaków do odzyskania upragnionej wolności. Można było zobaczyć wielu Ojców polskiej niepodległości, takich jak Marszałek Józef Piłsudski czy generał Józef Haller lub dyplomatów, Romana Dmowskiego i słynnego pianistę Ignacego Jana Paderewskiego. Dzięki temu, że wystawa w naszej szkole została rozstawiona na parterze na korytarzu mogli się z nią zapoznać nie tylko uczniowie, ale także ich rodzice, czy opiekunowie.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji „Rekord dla Niepodległej" ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.

W ramach tej inicjatywy 9 listopada 2018 roku o godzinie 11: 11 społeczność naszej szkoły wspólnie odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego". Uczniowie wraz z opiekunami, którzy przygotowywali się do sobotniej akademii odśpiewali utwór przed budynkiem Domu Kultury przy akompaniamencie akordeonu w wykonaniu ucznia kl. III gimnazjum Aleksandra Pałysa. W tym samym czasie pozostali uczniowie wykonali hymn przed budynkiem szkoły. Tym samym dołączyliśmy do grona ponad 24 tysięcy przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych, które zgłosiły swój udział w akcji.

Dzieci i młodzież uczyła się także pieśni patriotycznych, niepodległościowych, wykonywała szereg prac plastycznych inspirowanych drogami Polaków do wolności.
Punktem kulminacyjnym obchodów stulecia odzyskania niepodległości była akademia pt. „Wolna i Niepodległa", która odbyła się 10 listopada 2018 roku o godz. 15:00 w Sali Domu Kultury w Węglówce. We wspólnym świętowaniu wzięli udział uczniowie, rodzice oraz mieszkańcy naszej miejscowości, którym uczennice przypinały pamiątkowe biało- czerwone kokardy. Przybyłych gości powitała dyrektor szkoły Ewa Rygiel. Następnie uroczyście wprowadzony został poczet sztandarowy i odśpiewaliśmy cały hymn. Występ rozpoczęła młodzież wykonując nasz narodowy taniec- poloneza. Do tematyki patriotyzmu nawiązywało zaprezentowane kolejno przedstawienie pt. „Kochasz Ojczyznę- kochaj przyrodę" (16 października 2018 r. wykonane było w trakcie XVIII Sejmiku Ekologicznego, który w tym roku odbywał się pod tym właśnie hasłem i był kolejnym punktem obchodów rocznicy). Młodzi artyści przedstawili historię swojej małej Ojczyzny- Węglówki, a także przypomnieli postacie Polaków– patriotów związanych z naszym regionem. Szczególne wrażenia wywołał na widzach zaprezentowany przez uczniów klasy III szkoły podstawowej taniec z szarfami w barwach narodowych odtańczony do muzyki z filmu „Polskie drogi" oraz piosenki w wykonaniu uczniów klas młodszych- Anny Bryś, Patrycji Sopata i Szymona Śnieżka.
Ostatnią część tego wydarzenia stanowił montaż słowno- muzyczny. Przybliżył on wszystkim najważniejsze wydarzenia historyczne, które doprowadziły Polskę do upragnionej wolności. Wiązanka pieśni i piosenek patriotycznych połączyła wszystkich, artystów i gości we wspólnym śpiewaniu, dzięki przygotowanym specjalnie na tę uroczystość śpiewnikom.
14 listopada uczniowie klas młodszych wybrali się do Domu Dziennego Pobytu Senior- Wigor w Korczynie, gdzie młodzi artyści zaprezentowali przedstawienie słowno-muzyczne, dając wyraz swojego patriotyzmu. Spacer do miejsc pamięci w Korczynie również wpisał się w obchody 100-lecia naszej wolności.

Radosne świętowanie Niepodległej przez społeczność naszej szkoły i miejscowości pokazało, że patriotyzm to nie starodawne pojęcie, lecz życiodajna siła pulsująca w naszych sercach, sercach wszystkich Polaków.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniu obchodów 100-lecia niepodległości , a w szczególności dzieciom i młodzieży za ogromne zaangażowanie, oraz tym którzy zechcieli się włączyć w wspólne świętowanie poprzez swą obecność i śpiew w czasie akademii.