Grupa artystyczna „Rekonstrukto"

Grupa artystyczna „Rekonstrukto" odwiedziła naszą szkołę 17 stycznia z pokazem historycznym „Ku Niepodległej". Uczniowie mieli okazję obejrzeć jak wyglądała droga Polaków do odzyskania niepodległości na przestrzeni wieków od XVIII do XX. Wzięli udział w żywej lekcji historii i zapoznali się z sylwetkami wybitnych Polaków, którzy mieli znaczący udział w przemianach politycznych w Polsce zmierzających do odzyskania niepodległości: Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego.

 

 

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej barwnie opowiedzieli i przybliżyli uczniom historię Polski od czasów rozbiorów, poprzez powstania narodowe i wojny światowe, aż do wyczekiwanego odzyskania niepodległości. Grupa zaprezentowała mundury wojskowe zmieniające się na przestrzeni wieków oraz elementy broni. Chłopcy mogli nawet stać się na chwilę żołnierzami i stoczyć pojedynek z kolegami. Dziewczynki natomiast mogły poczuć się jak sanitariuszki i poćwiczyć opatrywanie rannego kolegi. Wszyscy mogliśmy choć na chwilę cofnąć się w czasie i zrozumieć jak wielką ofiarę złożyli nasi przodkowie.