Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!

Już po raz 26, wrzesień jest w Polsce miesiącem porządków i Sprzątania Świata. Tradycyjnie w trzeci weekend miesiąca uczniowie niemal każdej szkoły przystępują do akcji, która przyczynia się do zwiększania świadomości ekologicznej Polaków i poprawy stanu czystości naszego kraju.
Sprzątanie Świata to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska.

 

Akcja wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 roku, kiedy to 40 tysięcy mieszkańców Sydney zgłosiło się do sprzątania terenów portu.
W bieżącym roku akcja przebiega pod hasłem: Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy! W tym roku posprzątam mój kawałek Polski!
20 września również uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w sprzątanie najbliższej okolicy. Ze sporym zaangażowaniem zbierali rozrzucone papiery, butelki i inne odpady. Pamiętajmy, że za 10 – 20 lat to oni będą radnymi, prezesami firm, a może dziennikarzami z zupełnie inną, wyższą świadomością swojego wpływu na środowisko. Możliwe, że będą mogli zrobić znacznie więcej niż dzisiaj, ale pod warunkiem, że od najmłodszych lat nauczą się dbać o najbliższe otoczenie.