Profesjonalnie udzielały I pomocy

8 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie, odbył się IX Regionalny Konkurs Pierwszej Pomocy dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych. W konkursie uczestniczyło 25 zespołów, w tym 3 ze Słowacji. Ideą zawodów jest promowanie udzielania pierwszej pomocy.

Konkurs składał się z dwu etapów: teoretycznego w którym każdy zawodnik rozwiązywał test z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz praktycznego w którym 3 – osobowy zespół udzielał pomocy ma trzech ogniskach urazowych. Na ognisku pierwszym prezentowano umiejętności z zakresu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomach medycznych niemowlaka, dziecka i osoby dorosłej. Drugie ognisko to wypadek drogowy. Tutaj należało udzielić pomocy kierowcy u którego po wypadku ujawniła się padaczka oraz osobie potrąconej przez samochód, która miała uraz miednicy. Trzecie ognisko to sytuacja na boisku piłkarskim. W wyniku zderzenia zawodników, jeden doznał złamania otwartego podudzia a drugi stracił przytomność.
Gimnazjum w Węglówce na zawodach reprezentowały uczennice z klasy trzeciej: Julia Oberc, Aleksandra Śnieżek i Małgorzata Winiarska. Nasz zespół w klasyfikacji końcowej zajął jedenaste miejsce. Jest to dobry wynik biorąc pod uwagę, ze w tegorocznym konkursie uczestniczyły 22 zespoły ratownicze.
Gratulujemy.